Koulun yhteystiedot

Vantaan Seudun Steinerkoulu

Satakielentie 5

01450 Vantaa

Puhelin, koulun toimisto: 09 8386 4810/ 040 829 9939

Sähköposti: toimisto@vantaansteinerkoulu.fi

Talousasiat ja nettisivujen päivitys: Maria Laamanen, koulusihteeri / maria.laamanen@vantaansteinerkoulu.fi

Opettajainhuoneet  09 8386 4811 / 09 8386 4818

Henkilökunnan yhteystiedot

Vakinaisen henkilökunnan sähköpostiosoitteet ovat mallia etunimi.sukunimi@vantaansteinerkoulu.fi

Rehtorit: rehtorit(at)vantaansteinerkoulu.fi, 09 8386 4820

Perusopetuksen rehtori: Jarno Paalasmaa, jarno.paalasmaa(at)vantaansteinerkoulu.fi, 09 8386 4820

Lukion rehtori: Anu Kiskola, anu.kiskola@vantaansteinerkoulu.fi,  09 8386 4820

Kouluterveydenhoitaja: Riitta Juuti-Finnilä, riitta.juuti-finnila(at)vantaa.fi /  050 3122147 (1.-5. ja 8. luokkien terveystarkastukset). Tavoitettavissa parillisen viikon maanantaina.

Kouluterveydenhoitaja: Juulia Pylvänäinen torstaisin 09-8386 4822,  29.11.2020 saakka.

Lukioterveydenhoitaja: Sanna Somero, 09 8386 4822 / 040 689 8001 Tavoitettavissa parittoman viikon maanantaina.

Koulupsykologi: Maiju Tikanto, maiju.tikanto(at)vantaa.fi / 040 738 8340. Tavoitettavissa maanantaisin aamupäivällä ja torstaisin iltapäivällä.

Koulukuraattori: Eira Renvall / eira.renvall(at)vantaa.fi / 040 617 4680. Tavoitettavissa keskiviikkona ja torstaina klo 9-15.

Iltapäiväkerho Jalava: Kamilla Meriluoto / Sara Virta, ipohjaajat@vantaansteinerkoulu.fi  / 040 554 6711.

Keittiö 09 8386 4813 / Sähköposti: keittio@vantaansteinerkoulu.fi

Kouluisäntä: 09 8386 4817 / 041 7299 975 Ari Rahkonen ari.rahkonen(at)vantaansteinerkoulu.fi

Koulun johtokunnan puheenjohtaja: Jouni Gustafsson.

Koulun työryhmien yhteystiedot saa toimistosta.

Joukkoliikenneyhteydet koululle:

BUSSIT (suluissa lähin pysäkki):

Korson suunnasta; 973 (Anttilantie, 500m kävely)

972 Korson asema (Steinerkoulu 150 m kävely; Satakielenaukio)

961 (Satakielenaukio ja Steinerkoulu)

Helsingistä: 633N (Anttilantie)

Keravalta: 633N ja 973 (Anttilantie), 972 (Tuijantie ja Satakielenaukio)

Hyrylästä ja Nurmijärveltä: 961 (Steinerkoulu ja Satakielenaukio)

 

JUNAYHTEYDET:

K-juna (sunnuntaisin N-juna) Korson tai Savion asemalle. Kävelymatka molemmilta asemilta koululle noin 1,7 km.

Lisätietoja ja aikataulut:

HSL: https://www.hsl.fi/reitit-ja-aikataulut / VR: https://www.vr.fi/

 

PYSÄKÖINTI:

Koululla on kaksi parkkipaikkaa – A-rakennuksen edessä Satakielentieltä käännyttäessä Punatulkuntiellä sekä E- ja C -rakennusten takana, jonne kulku Keravan puolelta Rajakulmantietä pitkin. Koululaisia tuotaessa parkkialueilla tulee noudattaa yleistä varovaisuutta ja kiinnittää erityistä huomiota kanssaliikkujien turvallisuuteen.

SIJAINTI:

Vantaan seudun steinerkoulu sijaitsee Vallinojalla Korson kupeessa Vantaan ja Keravan rajalla. Maamerkki: Herttoniemen ruokaosuuskunnan Kaupunkilaisten oma pelto koulun vieressä.

 

A-talossa: toimisto, keittiö, ip-kerho, juhlasali, esiopetus, käsityö
B-talossa: opettajat ja rehtorit, eurytmia, abiluokka
C-talossa: 1.-2. ja 7. luokat, musiikkiluokka
D-talossa: 9.luokka ja lukio, terveydenhoitajan huone
E-talossa: 3.-5. ja 8. luokat, käsityö, kouluisäntä

Kesällä yhteydenotot ensisijaisesti sähköpostilla.