Koulun yhteystiedot

Vantaan seudun steinerkoulu

Satakielentie 5

01450 Vantaa

Puhelin koulun toimistoon: p. 09 8386 4810/ 040 829 9939 Sähköposti: toimisto@vantaansteinerkoulu.fi

Talousasiat ja nettisivujen päivitys ; Teija Sideri, teija.sideri@vantaansteinerkoulu.fi

Kanslia avoinna: ma-ti klo 9-15 ja to-pe klo 9-15

Opettajainhuoneet p. 09 8386 4811 ja p. p. 09 8386 4818

Henkilökunnan yhteystiedot

Vakinaisen henkilökunnan sähköpostiosoitteet ovat mallia etunimi.sukunimi@vantaansteinerkoulu.fi

Rehtorit: rehtorit(at)vantaansteinerkoulu.fi, p. 09 8386 4820

Perusopetuksen rehtori: Jarno Paalasmaa, jarno.paalasmaa(at)vantaansteinerkoulu.fi, p. 09 8386 4820

Lukion rehtori: Anu Kiskola, anu.kiskola@vantaansteinerkoulu.fi, p. 09 83864820

Kouluterveydenhoitaja: Riitta Juuti-Finnilä, riitta.juuti-finnila(at)vantaa.fi, p. 050 3122147 (1., 5. ja 8. luokkien terveystarkastukset). Tavoitettavissa parillisen viikon torstaina.

Emilia Joona, emilia.joona@vantaa.fi, p. 050 312 1601 (2.,3., 4., 6., 7. ja 9 lk. Terveystarkastukset). Tavoitettavissa maanantaisin. Poikkeuksellisesti paikalla tiistaina 4.2. ja 11.2.2020. Vko 10 paikalla ma 2.3. ja ti 3.3.2020 Lukioterveydenhoitaja: Nina Koski-Lammi, nina.koski-lammi(at)vantaa.fi, p. 09 8386 4822 / 050 3122149

Koulupsykologi: Emilia Varmavuori, emilia.varmavuori(at)vantaa.fi, p. 040 738 8340. Tavoitettavissa maanantaisin aamupäivällä ja torstaisin iltapäivällä.

Koulukuraattori:14.4.2020 alkaen Eira Renvall / eira.renvall(at)vantaa.fi p.040 617 4680  tavoitettavissa keskiviikkona ja torstaina klo 8.30-16.00

Iltapaivakerho Jalava: Sara Virta ja Mia Toiviainen, ipohjaajat@vantaansteinerkoulu.fi, p. 040 554 6711.

Keittiö p. 09 8386 4813 Sähköposti: keittio@vantaansteinerkoulu.fi

Kouluisäntä: 09 8386 4817 / 041 7299 975 Ari Rahkonen ari.rahkonen@vantaansteinerkoulu.fi

Koulun johtokunnan puheenjohtaja: Jouni Gustafsson.

Koulun työryhmien yhteystiedot saa kansliasta.

Joukkoliikenneyhteydet koululle:

BUSSIT (suluissa lähin pysäkki):

Korson suunnasta; 973 (Anttilantie, 500m kävely)

972 Korson asema (Steinerkoulu 150 m kävely; Satakielenaukio)

961 (Satakielenaukio ja Steinerkoulu)

Helsingistä: 633N (Anttilantie)

Keravalta: 633N ja 973 (Anttilantie), 972 (Tuijantie ja Satakielenaukio)

Hyrylästä ja Nurmijärveltä: 961 (Steinerkoulu ja Satakielenaukio)

 

JUNAYHTEYDET:

K-juna (sunnuntaisin N-juna) Korson tai Savion asemalle. Kävelymatka molemmilta asemilta koululle noin 1,7 km.

Lisätietoja ja aikataulut: www.hsl.fi/liikenne; www.vr.fi

 

PYSÄKÖINTI:

Koululla on kaksi parkkipaikkaa – A-rakennuksen edessä Satakielentieltä käännyttäessä Punatulkuntiellä sekä E- ja C -rakennusten takana, jonne kulku Keravan puolelta Rajakulmantietä pitkin. Koululaisia tuotaessa parkkialueilla tulee noudattaa yleistä varovaisuutta ja kiinnittää erityistä huomiota kanssaliikkujien turvallisuuteen.

SIJAINTI:

Vantaan seudun steinerkoulu sijaitsee Vallinojalla Korson kupeessa Vantaan ja Keravan rajalla. Maamerkki: Herttoniemen ruokaosuuskunnan Kaupunkilaisten oma pelto koulun vieressä.

 

A-talossa: toimisto, keittiö, ip-kerho, juhlasali
B-talossa: opettajat ja rehtorit, eurytmia
C-talossa: 1.-2. ja 7. luokat,musiikkiluokka
D-talossa: 9.-12. luokat, terveydenhoitajan vast.otto
E-talossa: 3.-5.ja 8. luokat, tekninen työ, kouluisäntä

Kesällä yhteydenotot ensisijaisesti sähköpostilla.