Lähtökohtana ilmastonmuutos ja luontokato
Opetushallitus myönsi koulullemme valtion erityisavustusta ilmasto- ja kestävyyskasvatustyöhön. Sen turvin koulumme on kahden viime vuoden aikana vahvistanut ilmasto- ja kestävyyskasvatustyötä ja esimerkiksi yhteistyötä OmaPelto osuuskunnan kanssa. Tämä on toki opetussuunitelman perusteiden mukaista oppimisympäristöjen laajentamista, monialaista oppimiskokonaisuutta ja yritysyhteistyötä, mutta varsinainen syy on ilmastonmuutoksessa ja luontokadossa, jotka edellyttävät koulultakin aiempaa määrätietoisempaa ympäristökasvatusta. Tulevaisuuden planetaarisiin elämäntaitoihin kuuluu se, että luonto on meille välinearvon sijaan itseisarvo. Steinerpedagogiikan mukaan luontosuhde kehittyy ensisijaisesti luonnossa tekemällä ja olemalla, ei niinkään opetusta digitalisoimalla eikä valmiista oppimateriaaleista luokkahuoneessa opiskelemalla. Koulussamme tärkeitä oppimisympäristöjä ovat metsä, puutarha ja pelto.
Jarno Paalasmaa, rehtori
Ilmasto- ja kestävyyskasvatus, opetussuunnitelman toiminnallistaminen, mehiläiset ja puutarhan- ja maanhoito
Toimintaa suunniteltiin yhdessä biologian ja maantiedon opettajien liiton ympäristökasvatuksen asiantuntija Pinja Siparin kanssa. Suunnittelupalaverissa olivat mukana myös muun muassa maisema-arkkitehti Jukka Jormola, OmaPelto osuuskunnan puheenjohtaja Olli Repo ja hankeasiantuntijamme Janne Länsipuro.
Keväällä 2024 saimme vieraaksemme Itä-Suomen yliopiston yhteiskuntatieteiden laitoksella työskentelevän sosiaalipedagogiikan professori Arto O. Salosen. Hän syvensi hankkeemme liittymistä arvoihin, elämäntapaan ja planetaariseen sivistykseen.
Ilmasto- ja ympäristökasvatuksen opetussuunnitelman toiminnallistamisen projekti on näkynyt ja näkyy jatkossakin muun muassa puutahaopetuksen laajentamisena ja intergroimisena muihin oppiaineisiin. Upeaa ympäristöämme yritetään ottaa vielä enemmän käyttöön opetuksessa ja koulun toiminnassa. Taimikasvatus on ollut näkyvää jo aikaisin keväällä rakennetulla taimikasvatuspöydällä ja väliaikaisessa kasvihuoneessa koulun pihalla. Monipuoliset kasvisten taimet odottavat istutusta pellolle. Olemme vuokranneet Kaupunkilaisten Oma Pellolta alueen, johon koululaiset pääsevät istuttamaan taimia, hoitamaan niitä kesällä yhdessä vanhempien kanssa ja syksyllä korjaamaan satoa. Satoa on käytetty myös kotitaloustunneilla. Tässä kaikessa meillä on opastajana ja apuna toiminut hankeasiantuntijamme puutarhakasvattaja Janne Länsipuro.
Koulumme mehiläistenhoitotoimintaa on elvytetty myös. Pellon laitaan syrjemmälle on perustettu mehiläispesiä Liisa Hertellin avustuksella.
Oppilaat usealta luokalta ovat päässeet kylvämään siemeniä, koulimaan taimia ja huolehtimaan niiden kastelusta sekä muokkaamaan maata sekä koulun vanhassa puutarhassa että viereisellä pellolla. Avomaalle kylvämään ja istuttamaankin päästiin kevään aikana. Toukokuussa koululla kävi kyntämässä peltoa suomenhevonen Tuohivirsu. Kyntöpuuhaa oli kaiken ikäisten mielenkiintoista seurata. Kakkosluokkalaiset kylvävät tähän peltoon viljaa, ja sittemmin korjasivat viljasadon syksyllä kolmannen luokan talonpoikaisjaksolla. Tavoitteena on jatkossakin käydä viljankorjuun ja työstämisen kaikki vaiheet jauhoiksi asti, jotta oppilaat pääsevät leipomaan lopulta leipää.
Suunnitelmana on myös laajentaa koulun puutarhaa muun muassa istuttamalla vuosittain uusia hedelmäpuita. Koulun puutarhaa kunnostetaan oleskelu- ja yrttipuutarhaksi ja onpa sinne oppilaiden toimesta rakennettu nyt myös italialainen pizzauunikin.
Puutarhan- ja maanhoidon kannalta omat haasteensa tuo koulun työ- ja loma-ajat. Hankkeen siivellä myös kesäajan toiminta on aktivoitunut. Vanhemmille lastensa kanssa suunnattuja talkootapahtumia on pidetty viitenä kesätiistai-iltana. Tällöin on päässyt hoitamaan koulun kasvimaata ja muutenkin viettämään mukavaa aikaa yhdessä. Paikalla on opastanut ja opastaa tänäkin kesänä Janne Länsipuro.
Lukuvuosi 2024 – 2025 – Paljon syksyn satoa koulun pellolta
Kevään taimikasvatuksen, kylvöjen, maanmuokkauksen, kompostilannoituksen ja istutusten tuloksena saimme nauttia sadonkorjuusta, oman maan antimista. Toki tämä koulukasvimaa on vaatinut myös kesällä ilmasto- ja kestävyyskasvatuksen hankkeen myötä aktivoitunutta toimintaa, Janne Länsipuron asiantuntemusta ja apua, muiden apulaisten ja talkoolaisten huolenpitoa ja erityisesti kastelua lämpimänä kesänä. Sato on ollut yllättävänkin hyvä, luonnehti Janne. Pellolla ollaan käyty syksyllä puutarhatunneilla ja muilla oppitunneilla kitkemässä rikkaruohoja, tukemassa hyvin satoa tuottavien tomaattien varsia ja korjaamassa satoa. Mm. punajuuria ja retiisejä, kyssäkaaleja ja punakaaleja, kesäkurpitsoja, lehtipersijaa ja mangoldia kerättiin myytäväksi Keskiaikamarkkinoille. Satoa on käytetty kotitaloustunneilla säilöen papuja ja kesäkurpitsoja pakastimeen, tekemällä tomaattikeittoa, punajuurisämpylöitä, uunijuureksia, porkkanapannukakkua, kurpitsapiirakkaa ja -keittoa. Sadonkorjuuta riittää: pientä hallaakin kestäviä juureksia ja kaaleja on kasvimaalla odottamassa oppilaita pitkälle syksyyn. Paljon on myös muita syksyn töitä ennen talven saapumista.
Mitä jäi käteen?
Hankkeen rahoituksen päättyessä tänä keväänä, olemme kiinnittäneet huomiota erityisesti vuosittain toistettavien pysyvien toimintojen juurruttamiseen. Hanketta ovat vetäneet käsityön ja puutarhan- ja maanhoidon opettajamme Eveliina Kaartinen sekä hankekoordinaattori ja puutarha-asiantuntija Janne Länsipuro. Hankkeen myötä opettajien, erityisesti luokanopettajien, valmiudet toteuttaa suunnitelmallista ja konkreettista ympäristökasvatusta paranivat.
Puutarhan ja maanhoitoon liittyvä käytännön toiminta sekä lisää oppilaiden toimijuutta että samalla itsessään jo hillitsee ilmastonmuutosta ja luontokatoa.
Ilmasto- ja kestävyyskasvatushanke tuotti luontosuhdetta rakentavia ja käytännönläheisiä oppilaiden arkea toiminnallistavia oppitunteja. Muun muassa taimikasvatus sai uudet mittasuhteet ja mehiläisten kasvatus elvytettiin.
Näyttää siltä että ilmasto- ja kestävyyskavatushanke on lisännyt siinä määrin koulun henkilöstön tietotaitoa ja sitoutumista puutarhan ja peltojen käyttämiseen oppimisympäristönä, että hankkeen myötä voidaan tehdä myös vuosisuunnitelmaa pysyvämpiä kirjauksia ja linjauksia ympäristökasvatukseen. Työ puutarhassa ja pelloilla on konkreettista toimintaa, joka tekee oppilaille näkyväksi ilmastotyön, luo toivoa ja antaa kokemuksen vaikuttamisesta.
Teksti: Eveliina Kaartinen ja Jarno Paalasmaa

